Finsko - průvodce

S rozlohou okolo 338,000 km2 je Finsko jednou z největších evropských zemí, na druhou stranu s populací okolo 5,5 milionu obyvatel je také jednou z nejřídce osídlených zemí v Evropě. Většina populace žije v jižních regionech, hlavní město Helsinki je domovem pro asi 615,000 lidí. Finsko vstoupilo do EU v roce 1995 a jako měnu používá Euro. Pozemní hranice sdílí se Švédskem, Ruskem a Norskem, přes Finský záliv nepřímo sousedí s Estonskem. Bezpočet trajektových linek jezdí do Finska ze Švédska, Polska, Německa a Estonska. Viking Line a Tallink Silja Ferries nabízí služby z Helsinek do Tallin, Stockholmu a Mariehamnu, také z Turku do Langnas, Stockholmu a Mariehamnu. Finnlines operují z Travemunde do Helsinek, Turku a Rauma, také Lubeck do Helsinek, Turku, Rauma a Kotka.

Řidiči dodávek a nákladních aut musí mít cestovní pas, platný řidičský průkaz, důkaz o způsobilosti vozidla pro silniční provoz (STK) a označení země registrace na zadní části vozu. Ve Finsku neexistuje mýtné ani silniční daně, množství paliva v hlavní nádrži při vjezdu do země je také bez omezení.

Rozměry všech vozidel cestujících do Finska jsou omezené na 4,2m výšky a 2,6m šířky. Maximální délka nákladních aut je 12m, kamionů 16,5m, silničních vlaků 18,75m a vozidel s přívěsem 25,25m. Hmotností limity platí následovně: 18t pro dvě nápravy, 25t pro tři nápravy (26t pro dvojtou zadní nápravu se vzduchovým odpružením), 32t pro čtyři nápravy (pro dvojtou zadní nápravu se vzduchovým odpružením) a 38t pro pět náprav. Návěsy s dvěmi nápravami jsou omezené na 20t a s třemi na 30t. Kamiony (konfigurace 2+3) 42t a 48t maximum pro konf. 3+3. Hmotnostní limity pro silniční vlaky jsou: 36t pro 4 nápravy, 44t pro 5 náprav, 53t pro 6 náprav a 60t pro 7 a více náprav. Vozidla přesahující kterýkoliv z těchto limitů musí mít povolení od úřadu:

Ajoneuvohallintokeskus
P.B. 108 00531
Helsinki

Tel: 00 358 977 4731

Řidiči nákladních vozidel ve Finsku by také měli znát následující informace. Zimní pneumatiky se vzorkem min. 3mm jsou povinné od 1. prosince do konce února a v autě musíte mít výstražný trojúhelník. Chodci musí ve tmě mít reflexní vestu, jakmile tedy řidič vystoupí z vozidla, stává se chodcem a musí dodržovat toto pravidlo. Pneumatiky s hroty mohou být používány od 1. listopadu do 31. března. Světla musíte mít rozsvícená i v denní dobu. Namátková kontrola řízení pod vlivem alkoholu je běžná a limit pro obsah alkoholu v krvi je 0,5 promile, řízení pod vlivem alkoholu je trestáno velmi přísně (hrozba vězení). Na rozdíl od většiny evropských zemí ve Finsku neexistuje omezení provozu nákladních aut ve státní svátky.

Pokuty za porušení maximální povolené rychlosti o více než 20km/h jsou závislé na výši příjmu řidiče. Radary pro kontrolu rychlosti se aktivují při 6km/h nad povolený limit. Upozornění jsou doručena poštou a pokud překročení není nad 10km/h, jsou bez následků. Rychlostní limity jsou: 20 km/h v obytné zóně, 50 km/h v obci, 80 km/h v zimě a 100 km/h v létě mimo obec, 100 km/h v zimě a 120 km/h v létě na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla. Nákladní auta a kamiony jsou omezena na 80 km/h na všech silnicích mimo obce.

V případě nouze volehte tísňovou linku na čísle 112.

Pro další informace v angličtině může být užitečné:

Finnish Transport Authority: www.lvm.fi

Finnish Haulage Association: skal@skal.fi

Vyhledat a rezervovat

Čt, 18 Apr 2024
Pá, 19 Apr 2024
Potřebujete pomoc?