Country Guides

Dánsko - průvodce

Dánsko je nejjižnějším státem Skandinávie, hlavním městem Dánska je Kodaň. Dánské království pokrývá rozlohu asi 43,000 čtverečních kilometrů na poloostrově Jutland a 443 ostrovech, z kterých je asi 70 obydlených. I když Dánsko hraničí pouze na jedné straně s Německem, je také spojeno se Švédskem pomocí mostu Oresund otevřeného v roce 1999.

Finsko - průvodce

S rozlohou okolo 338,000 km2 je Finsko jednou z největších evropských zemí, na druhou stranu s populací okolo 5,5 milionu obyvatel je také jednou z nejřídce osídlených zemí v Evropě. Většina populace žije v jižních regionech, hlavní město Helsinki je domovem pro asi 615,000 lidí.

Francie - průvodce

Francie je největší zemí v EU, populace je cca 66 milionů, z čehož 12 milionů žije v hlavním městě Paříži. Francie hraničí s osmi evropskými státy - Španělskem, Německem, Belgií, Lucemburskem, Švýcarskem, Itálií, Andorrou a Monakem. Francie je dopravním uzlem pro mnoho destinací, s čímž souvisí fakt, že i když je Lamanšský průliv pouze okolo 30km široký, je považován za nejvytíženější lodní uzel na světě a bránu do Evropy.

Irsko - průvodce

Na Irském ostrově je 32 okresů, které jsou rozděleny na 26 okresů v Irské republice a 6 v Severním Irsku. Dublin je hlavním městem Irské republiky a Belfast je hlavním městem Severního Irska. populace Irské republiky je okolo 4,6 milionu obyvatel a cca 1,8 milionu v Severním Irsku. Na ostrov jezdí několik provozovatelů trajektů včetně Stena Line, P&O, Irish Ferries a Seatruck Ferries z přístavů západního pobřeží UK jako Cairnryan, Heysham, Liverpool a Birkenhead v severozápadní Anglii, Holyhead na Angelsey, a přístavy severního a jižního Walesu - Pembroke a Fishguard.

Kypr - průvodce

Od doby turecké okupace severního Kypru v roce 1974 je ostrov rozdělen od Morphus Bay na východním pobřeží k Famagustě na západě. Hlavní město Nicosia je jediným rozděleným hlavním městě na světě. Kyperská republika na jih od hraniční linie pokrývá asi 60% rozlohy ostrova a má populaci okolo 1,15 milionu obyvatel. Kypr vstoupil do Evropské unie v květnu 2004 a v lednu 2008 přijal Euro jako svou měnu.

Lotyšsko - průvodce

Lotyšsko, se svým hlavním městem Riga, je země u Baltského moře, která sousedí s Estonskem, Litvou, Ruskem a Běloruskem. Nezávislost Lotyšska byla obnovena 21. srpna 1991 po rozpadu Sovětského svazu. V roce 2004 Lotyšsko vstoupilo do EU a Euro přijalo v roce 2014. Populace Lotyšska je okolo 2 milionů, rozloha pokrývá necelých 65000 km2.

Malta - průvodce

Středomořní ostrov Malta leží na jih od italského ostrova Sicílie. S rozlohou 316 km2 a populací okolo 420,000 se Malta od osmdesátých let stala dopravním uzlem pro mnoho nákladních lodí. Malta je členským státem EU od roku 2004, je také členem Společenství národů a na své vlajce hrdě prezentuje Jiřího kříž (George Cross), kterým byli obyvatelé Malty vyznamenáni za obranu ve 2. světové válce. Euro bylo přijato jako oficiální maltská měna v roce 2008.

Nizozemsko - průvodce

Španělsko hraničí s Francií, Gibraltarem, Andorrou a také svým sousedem na Pyrenejském poloostrově - Portugalskem, se kterým sdílí nejdelší hranici uvnitř EU měřící přes 1200km. S Madridem jako hlavním městem a populací okolo 46 milionů, Španělsko vstoupilo do EU v roce 1986, je také členem Eurozóny.

Normanské ostrovy a Isle of Man - průvodce

Normanské ostrovy a Isle of Man jsou korunní závislá území. Souostroví Normanských ostrovů leží v kanálu La Manche nedaleko pobřeží Normandie, hlavní dva ostrovy jsou Jersey a Guernsey. Tyto dvě hlavní správní oblasti jsou nezávisle spravovány se svou samostatností, zákony, volbami a zastupitelskými orgány, které úřadují z jejich hlavních měst St. Helier (Jersey) a St. Peter Port (Guernsey). Celé souostroví pokrývá asi 194 km2 a má populaci okolo 165,000 obyvatel.

Norsko - průvodce

Norsko je nejsevernější zemí Evropy, známé pro své rozsáhlé pobřeží poseté fjordy. Hranice se Švédskem je přes 1500km dlouhá a na severu Norsko hraničí také s Ruskem a Finskem. Hlavním městem je Oslo, Norsko má populaci přes 5 milionů obyvatel a je bohaté na přírodní zdroje plynu, ropy a minerálů. Průměrné příjmy na osobu jsou jedny z nejvyšších na světě.

Stránky

Vyhledat a rezervovat

Ne, 17 Led 2021
Po, 18 Led 2021
Potřebujete pomoc?