Ferry sailing on a sunny sea

Takto se mohou řidiči v letním horku ochladit

Udržujte si chladnou hlavu a buďte připraveni na vysoké teploty s naším průvodcem pro řidiče v horkém počasí.

V letních měsících by měli řidiči nákladních automobilů a dodávek přijmout další opatření, aby se připravili na krátké i dlouhé cesty.

Zde je návod, jak můžete vy a vaši řidiči zůstat v létě v pohodě a zajistit bezproblémovou jízdu.

  1. Zůstaňte chráněni (a hydratováni)

Začněme od základů.

Ochrana pokožky a očí před UV zářením je stejně důležitá na silnici jako mimo ni.

Dlouhodobé vystavování se slunečnímu záření může zvýšit riziko rakoviny kůže a může vážně poškodit váš zrak. I odraz slunečního světla od povrchu vozovky může časem poškodit váš zrak. Mezitím může dehydratace vést k úpalu a vyčerpání z horka.

Sluneční brýle (s ochranou UV400) a opalovací krém jsou nejlepší obranou těla před UV zářením, zatímco dostatek vody pomůže regulovat tělesnou teplotu.

  1. Zabalte si to nejdůležitější

Značná část tělesného tepla pochází z hlavy, obličeje a krku. Jedním z jednoduchých způsobů snížení tělesné teploty na dlouhých cestách je několikaminutové přiložení studeného mokrého ručníku na čelo nebo krk.

(Upozorňujeme, že tento postup by se měl provádět pouze v bezpečně zaparkovaném vozidle.)

Jedním ze skvělých způsobů uložení těchto ručníků a udržení jejich chladu v horku je použití mrazicího sáčku naplněného mrazicími obaly. K uskladnění vody můžete použít také tyto samochladicí nádoby.

Mezi další nezbytnosti, které byste si měli vzít s sebou, patří léky proti bolesti hlavy nebo senné rýmě/alergii, gel z aloe vera proti spáleninám a klobouk do stínu.

  1. Kontrolujte svoji klimatizaci

ětšina z nás při jízdě v horkém počasí nejprve zapne klimatizaci. I když jsou ostatní tipy z tohoto seznamu důležité, používání vestavěné klimatizace nebo klimatizace ve vozidle je pravděpodobně jedním z nejlepších způsobů, jak se v tomto horku ochladit.

Je tedy nezbytné, abyste se o svou klimatizaci starali tak, aby vám byla k dispozici, když ji budete nejvíce potřebovat.

Existuje několik způsobů, jak to můžete udělat, jako například:

Zavřete okna

Může to znít protichůdně, ale otevření oken při spuštěné klimatizaci může ve skutečnosti snížit její výkon, zatímco ponechání zavřených oken při spuštěné klimatizaci umožní její správnou funkci.

Spouštějte klimatizaci každý týden

Doporučujeme spouštět klimatizaci nepřetržitě po dobu 10 minut, aby se optimalizoval výkon kompresoru a udržoval optimální tlak plynu.

Doplňujte klimatizaci

Pokud zjistíte, že vaše klimatizace nefouká vzduch tak účinně jako dříve, je možná čas na doplnění chladiva.

Udržování klimatizace nemusí být nákladné ani časově náročné, ale může vám v budoucnu ušetřit mnohem více času a peněz, když zajistíte, že vám klimatizace bude fungovat, když ji budete nejvíce potřebovat.

  1. Kontrolujte tlak pneumatik

V letní sezóně jsou defekty pneumatik na silnicích častým jevem.

Příčinou jsou nedostatečně nahuštěné a poškozené pneumatiky, které se během horkého počasí více třou, a způsobují tak zpoždění při jízdě.

Abyste se těmto zpožděním vyhnuli, vždy před vyjetím zkontrolujte tlak v pneumatikách svého vozidla.

  1. Připravte se na letní změny

Prasklé pneumatiky nejsou jedinou neočekávanou událostí, na kterou by se řidiči měli připravit.

Řidiči by měli v létě počítat s neočekávanými událostmi - zejména na delších cestách - od výletních motocyklů až po letní dešťové přeháňky. Vždy si všímejte svého okolí.

Pokud cítíte, že vaše pozornost začíná kvůli horku slábnout, nezapomeňte zastavit a dát si zaslouženou přestávku

  1. Cestujete z domácími zvířaty?

Nejlepší přítel člověka si zaslouží pomocnou tlapku.

Zatímco všichni řidiči musí být připraveni překonat letní vedra, ti, kteří cestují s domácími mazlíčky, jako jsou psi, musí být připraveni na všechno. Dopravní zácpy a jiná zdržení vás mohou zdržet o několik hodin, takže je nezbytné mít s sebou veškeré zásoby, které váš mazlíček potřebuje (studenou vodu, chladicí podložku atd.), a vzít si s sebou další zásoby pro případné nepředvídané zdržení cesty.

Když je venku 22 stupňů Celsia, může se teplota uvnitř auta vyšplhat až na 47 stupňů, proto nezapomeňte nikdy nenechávat psa uvnitř auta, když jste zaparkovali.

  1. Zkontrolujte palivovou nádrž

Věděli jste, že v podmínkách stop-start je potřeba více paliva? Během rušného letního období je provoz na silnicích rekordně vysoký, což zvyšuje množství spotřebovaného paliva.

Proto je důležité před zahájením cesty zkontrolovat palivovou nádrž a počítat s časem na další přestávky.

A konečně na závěr...

  1. Dělejte si dostatek přestávek

Ať už cestujete s nejlepším přítelem člověka, nebo sami, pravidelné přestávky na cestě vám umožní se ochladit, protáhnout si nohy a dokonce si najít místo ve stínu. Můžete si také doplnit opalovací krém, hydratovat se a vyzkoušet tip č. 2. Plánujte dopředu a dobře si rozmyslete, kde se na cestě zastavíte.

To je prozatím vše. Chcete-li získat další pokyny pro řidiče, aktualizace provozovatelů trajektů a novinky z oboru, zaregistrujte se do našeho mailing listu.

26 Červenec 2023

Vyhledat a rezervovat

Čt, 7 Pro 2023
Pá, 8 Pro 2023
Potřebujete pomoc?