Pile of road signs

Silniční zákon v roce 2022 a jeho změny pro řidiče

Cílem změn silničního zákona, které mají vstoupit v platnost 29. ledna 2022, je zvýšit bezpečnost chodců, cyklistů a jezdců na koních na britských silnicích. Tato nová pravidla se vztahují na všechny řidiče včetně řidičů nákladních vozidel a dodávek.

AKTUALIZACE SILNIČNÍHO ZÁKONA

 • Řidiči nákladních a velkých osobních vozidel budou mít nyní „největší odpovědnost za snížení nebezpečí, které představují pro ostatní účastníky silničního provozu“ - nová hierarchie bude nastavena následujícím způsobem:
  1. Chodci
  2. Cyklisté
  3. Jezdci na koních
  4. Motocyklisté
  5. Automobily / taxíky
  6. Dodávky / mikrobusy
  7. Těžká nákladní vozidla (HGV) a velká osobní vozidla
 • Řidiči na křižovatkách by nyní měli dávat přednost chodcům, kteří přecházejí nebo čekají na přecházení silnice, na kterou odbočují
 • Řidiči musí dát přednost chodcům čekajícím na přechodu pro chodce
 • Řidiči musí dát přednost cyklistům a chodcům čekajícím na přejetí přes souběžný přechod (kombinovaný přechod pro chodce a cyklisty)
 • Řidiči by neměli přejíždět cyklisty, když odbočují do křižovatky nebo z ní vyjíždějí (včetně kruhových objezdů), mění směr jízdy nebo jízdní pruh – tato nová pravidla platí bez ohledu na to, zda cyklista využívá cyklistický pruh, cyklostezku nebo jen jede po silnici
 • Při otevírání dveří vozidla by se měla používat metoda tzv. „holandského dosahu“, aby se zabránilo zranění cyklistů – jde o otevírání dveří rukou na opačné straně, než jsou otevírané dveře. To vás přirozeně nutí otočit hlavu a podívat se přes rameno.

Pro další informace navštivte pokyny k silničnímu zákonu nebo gov.uk.

25 Leden 2022

Vyhledat a rezervovat

St, 6 Pro 2023
Čt, 7 Pro 2023
Potřebujete pomoc?