Švédsko - průvodce

Švédsko je skandinávská země severní Evropy sdílející hranici s Norskem a Finskem. Je také propojena s Dánskem pomocí mostu a tunelu Oresund.

Rozlohou je Švédsko třetí největší zemí Evropské unie, hlavním městem je Stockholm. Populace činí okolo 9,5 milionu obyvatel, z nichž většina žije na jihu země. I když je Švédsko členem EU, není součástí Eurozóny a ponechává si vlastní měnu - švédskou korunu (SEK).

Trajekty do a ze Švédska provozuje hned několik operátorů. DFDS operuje jedinou přímou trasu UK - Švédsko z Gothenburg do Imminghamu. Společnosti jako Stena Line, Viking Line, Scandlines, Tallink Silja, TT Line, Unity Line, Polferries a Colorline nabízí bezpočet tras spojující Švédsko s Polskem, Německem, Dánskem, Norskem, Litvou, Lotyšskem, Estonskem a Finskem. Most Oresund je zpoplatněná dálnice do Dánska, informace v angličtině najdete na uk.oresundsbron.com.

Platby za průjezd po mostě Oresund a další zpoplatněné tunely či dálnice mohou být zjednodušeny použitím systému Easy Go, který spolupracuje s většinou správců mýtného.

easygo.co.en

Řidiči nákladních aut u sebe musí mít cestovní pas, platný řidičský průkaz, tachograf a povolení pro řízení vozidla. Zelená karta a eurolicence je také nezbytností. Státní značka musí být na zadní části vozu.

Ve Švédsku provozují systém ‘Eurovignette’, takže všechna nákladní vozidla nad 12t musí zaplatit silniční poplatek v závislosti na době strávené v dané zemi. Eurovignette je také platné na silnicích třídy E v Belgii, Lucembursku, Nizozemsku a Dánsku, kde používají stejný systém.

V roce 2008 byla papírová forma Eurovignette nahrazena elektronickou a dá se zaplatit na vybraných čerpacích stanicích pomocí palivových karet, hotovosti nebo platebních karet. Nejběžnější a nejjednodušší způsob je zakoupit mýtné online na eurovignette.eu/portal.

Mýtné Eurovignette platí na švédských dálnicích E4, E10, E12, E14, E22 a E65.

Šířka všech vozidel je na švédských silnicích omezena na 2,6m a i když max. výška vozidel není nijak omezena, silniční síť je v zemi obecně dimenzována na výšku 4,5m. Hmotnostní limity závisí na počtu a rozovru náprav. Obecně platí následující předpisy - 18t pro 2 nápravy, 25t pro 3 nápravy (26t s pneumatickým odpružením) a 31t pro nápravy (32t s pneumatickým odpružením). Nad rámec těchto limitů je možné řídit těžší vozidlo v závislosti na rozvoru nejvzdálenějších náprav. Pokud je tato vzdálenost například 18m, vozidlo může mít až 60t.

Vozidla přesahující uvedené limity musí mít speciální povolení, o které je třeba zažádat na:

Vagverket (The Swedish Road Administration)
78187 Borlange
Sweden

Tel 00 46 243 750 00

Švédsko je součástí Mezinárodní dohody o přepravě nebezpečných věcí (ADR) a tyto náklady mohou být přepravovaný přes most Oresund, čas pro tranzit je omezen. Další informace v angličtině najdete na oeresund-bridge.com

Obecně ve Švédsku neexistuje omezení provozu nákladních vozidel o víkendech nebo státních svátcích, ale výjimečně v letních měsících může být o víkendu provoz omezen. Informace je možné získat kontaktováním:

Gatu-och fastighetskontoret I Stockholm
Trafiknamndens Kansli
Box 8311
10420 Stockholm
Sweden

Tel 00 46 8 785 6000

Nízkoemisní zóny na základě Euro hodnocení byly zavedeny pro dieselové motory. Euro 2 a 3 vozidla mohou vstoupit do zóny po dobu 8 let od první registrace, Euro 4 mohou vjet do zóny až do roku 2016 a Euro 5 mají volný vstup do roku 2020. Bližší informace o zónách můžete najít na:

lowemissionzones.eu nebo 2.trafikkontoret.goteborg.se

Řidiči nákladních vozidel by měli vzít na vědomí, že světla musí být rozsvícená vždy během řízení a součástí povinné výbavy je sada náhradních žárovek, nákladní auto musí být vybavené zvukovým signálem pro couvání. Doporučenou výbavou vozidla je také výstražný trojúhelník, lékárnička, tažné lano, reflexní vesta a hasicí přístroj. Sněhové řetězy nejsou povinné, ale zimní pneumatiky jsou povinné od 1. prosince do 31. března, více informací o zimních pneumatikách (v ang.) najdete na:

transportstyrelsen.se/en/road/vehicles/winter-tyres/

Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,2 promile a pokuty za opilou jízdu jsou velmi přísné.

V případě nouze volejte tísňovou linku na univerzálním čísle 112. Asistenční službu můžete volat na 020 912 912.

Další informace můžete získat na:

Švédská asociace dopravců info@akeri.se or Tel: 00 46 8 753 5400

Ministerstvo dopravy Tel: 00 46 8 405 1000

Vyhledat a rezervovat

St, 6 Pro 2023
Čt, 7 Pro 2023
Potřebujete pomoc?