Španělsko - průvodce

Španělsko hraničí s Francií, Gibraltarem, Andorrou a také svým sousedem na Pyrenejském poloostrově - Portugalskem, se kterým sdílí nejdelší hranici uvnitř EU měřící přes 1200km. S Madridem jako hlavním městem a populací okolo 46 milionů, Španělsko vstoupilo do EU v roce 1986, je také členem Eurozóny. Španělské území obsahuje také Baleárské ostrovy - Majorca, Ibiza, Menorca a Formentera ve Středozemním moři a také 13 ostrovů, které tvoří souostroví známé jako Kanárské ostrovy, z nichž čtyři největší jsou Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote a Gran Canaria.

Španělsko a jeho ostrovy jsou obsluhovány několika trajektovými operátory. Trajekty z UK do severního Španělska provozují Brittany Ferries, kteří jezdí na trase Portsmouth - Bilbao a Santander a také Plymouth - Santander. LD Lines jezdí z britského Poole do Santanderu a Gijonu nebo také na trase Gijon - Rosslare v Irsku a Saint-Nazaire ve Francii. Grimaldi Lines nabízí služby mezi Španělskem a Itálií a Sardínií, španělští operátoři Balearia a Acciona Trasmediterranea provozuje trajekty ze Španělska na Baleárské a Kanárské ostrovy a na severní pobřeží Afriky.

Řidiči dodávek a nákladních aut by měli znát několik pravidel při řízení ve Španělsku. S sebou musíte mít zelenou kartu, doklad o registraci vozidla nebo doklad o pronájmu vozidla, potvrzení o technické způsobilosti a na zadní části vozidla státní značku a označení max. rychlosti. Musíte mít také doklad o autorizaci a kontakt na vaši asistenční službu.

Na několika dálnicích ve Španělsku se musí platit mýtné, jehož výše se odvíjí od počtu náprav. Podrobné informace o mýtném a slevovém systému pro A2, A7, A17 a A19 je dostupné od:

Asociacion de Sociedades Espannnolas Concesionarias de Autopistas,
Tuneles,
Puentes y Vias de Peaje – ASETA
Estebanez Calderon 33B
28020 Madrid
SPAIN

Tel: 00 91 571 6258/59/60

Email:aseta@aseta.es

Web: www.aseta.es

Všechna vozidla jsou ve Španělsku rozměrově omezena na 4m výšky a 2,55m šířky (2,6m pro chladící vozy). Co se délky týče, nákladní auta nesmí přesáhnout 12m, kamiony 16,5m a silniční vlaky 18,75m. Hmotnostní limity se odvíjí od počtu a typu náprav. Nákladní auta se 2 nápravami jsou limitovány na 18t, 3 nápravy na 25t. Pokud má náprava dvojitá kola a pneumatické odpružení, tyto limity se zvýší na 26t, resp. 31t. Kamiony se 3 nápravami mají limit 28t, 36t platí pro 4 nápravy (38t pro dvojitá kola a pneumatické odpružení) a 40t pro 5/6 náprav. Pro silniční vlaky platí stejná pravidla jako pro kamiony.

Jakékoliv vozidlo přesahující tyto limity musí mít povolení od:

Ministerio de Transportes Turismo y Communicaciones
Direccion General de Transportes Terrestres
Seccion de Autorizaciones Especiales de Circulacion
Plaza de San Juan de la Cruz
28003
Madrid
SPAIN

Tel: 00 34 91 597 7714

Pokud vozidlo přepravuje náklad širší než 3m, musí zístak povolení od stejného úřadu včetně eskortu a dodatečných povolení.

Provoz vozidel nad 7,5t je ve Španělsku omezen na několika silnicích o nedělích a státních svátcích – 1. ledna, 6. a 7. ledna, velikonoční čtvrtek a velký pátek, 1. května, 15. srpna, 12. října, 1. listopadu, 6., 8. a 25. prosince. Vozidla přepravující náklad podléhající zkáze jsou od těchto omezení osvobozena. Španělsko je členem mezinárodní dohody o přepravě nebezpečných věcí (ADR) a přeprava těchto materiálů je omezena v neděli, ve státní svátek od 8:00 do 24:00 a také 13:00 - 24:00 v den před státním svátkem.

Řidiči by měli být obeznámeni se španělskými dopravními předpisy, protože kromě státních svátků platí omezení provozu v různých regionech dalších 22 dní v roce. Pokuty za porušení dopravních předpisů mohou být ve Španělsku velmi vysoké. Pouze pro představu, pokuta za používání mobilního telefonu začíná na €91, €300 za nepředložení vyžadované dokumentace a až €4600 za nezákonnou manipulaci s tachografem. Pokuty jsou splatné na místě a nemusí být konečnou částkou, která je stanovena při soudním slyšení. for tachograph infringements.

Řidiči nákladních vozidel a dodávek by se měli ujistit, že mají ve vozidle povinnou výbavu - dvě reflexní vesty, výstražný trojúhelník, sadu náhradních žárovek, lékárničku, náhradní dioptrické brýle (pokud se vás to týká), ve vozidlech nad 20t by měli být dva práškové hasicí přístroje. Při tankování pohonných hmot je nutné vypnout motor a všechna elektrická zařízení. Také je nezákonné parkovat na vozovce proti směru jízdy.

Rychlostní limity ve Španělsku závisí na povaze vozovky a hmotnosti vozidla. Maximální povolená rychlost pro dodávky do 3,5t je na dálnici 120 km/h, mimo obec 90-100 km/h a v obci 50km/h. Nákladní auta nad 3,5t jsou omezena na 50km/h v obci, 70/80 km/h mimo obec a 90 km/h na dálnici. Silniční vlaky jsou dále omezeny na 80 km/h na dálnici. Při slabé viditelnosti za deště nebo mlhy je rychlost omezena na všech silnicích na 50 km/h. Pokud přepravujete nebezpečný náklad, všechny limity jsou dále sníženy o 10 km/h.

V případě nouze volejte tísňovou linku 112, nebo policii (Guarda Civil) na 062.

Cestujícím do Španělska je doporučeno být zvlášť obezřetný vůči riziku terorismu, falešným policistům, dálničním pirátům a uprchlíkům z Afriky. Je dobré se mít na pozoru před lidmi, kteří se vás snaží zastavit v souvislosti s poruchou na vozidle. Pokud jste zastaveni policií a nejste si jisti legitimitou policisty, ponechejte dveře vozidla zamčené a zavolejte 062 nebo 112, kde si můžete ověřit identitu vozidla, které vás zastavilo.

Pro další informace můžete kontaktovat:

Španělské ministerstvo dopravy - www.fomento.es

Španělská správa silnic - www.dgt.es

Španělská asociace dopravců – astic@astic.es

Vyhledat a rezervovat

So, 2 Pro 2023
Ne, 3 Pro 2023
Potřebujete pomoc?