Nizozemsko - průvodce

Map of Netherlands Country Guide for freight ferriesNizozemsko, jak název napovídá (v ang. Netherlands), znamená "nízká země", což perfektně popisuje geografickou polohu Nizozemska. 20% území je pod úrovní moře a 50% se nachází pouze do jednoho metru nadmořské výšky. Hlavní město je Amsterodam, populace okolo 17 milionů lidí. Nizozemsko hraničí s Belgií, Německem a Severním mořem, na kterém operuje několik trajektových linek. Země je zakladatelským státem Evropské unie a také je členem Eurozóny od jejího vzniku.

Stena Line provozuje trajekty z Harwich (UK) do přístavů Rotterdam a Hook of Holland, stejně tak jako služby z Killingholme (UK) do Hook of Holland. DFDS Seaways jezdí z Newcastle (UK) do Ijmuidenu, z Imminghamu do Vlardinghamu (Rotterdam) a z Felixstowe do Vlardinghamu. P&O Ferries nabízí služby mezi Hull (UK) a Rotterdamem, Cobelfret jezdí z Rotterdamu přístavů Purfleet a Killingholme v Anglii.

Řidiči nákladních vozidel u sebe musí mít cestovní pas, platný řidičský průkaz, povolení k řízení firemního vozidla, zelenou kartu a tachograf. Pokud jsou údaje z tachografu nekompletní, je třeba mít také doklad o atestaci. K vozidlu je třeba mít doklad o registraci a označení země na zádi vozu.

Na rozdíl od většiny evropských zemí Nizozemsko nemá na dálnicích mýtné. Místo mýtného provozuje systém ‘Eurovignette’, kde každé nákladní auto nad 12t platí v závislosti na čase stráveném v zemi. Stejný platební systém Eurovignette je také platný na silnicích třídy E v Belgii, Lucembursku, Švédsku a Dánsku. Od roku 2008 je systém pouze elektronický a můžete zaplatit pomocí karet na palivové hmoty nebo hotově/kartou na určených čerp. stanicích. Nejběžnější a nejjednodušší způsob platby je nicméně online na www.eurovignettes.eu/portal/.

Předpokládá se, že do konce roku 2016 bude zaveden nový platební systém založený na ujeté vzdálenosti, namísto času stráveného v zemi. S největší pravděpodobností se bude jednat o zařízení s vestavěným GPS. Zatímco dálnice jsou bez mýtného, na některých místech musíte zaplatit za průjezd tunelem.

Všechna vozidla projíždějící Nizozemskem jsou omezena na výšku 4m a šířku 2,55m (2,6m chladící vozy). Nákladní auta mohou být dlouhá max. 12m, kamiony max. 16,5m a silniční vlaky max. 18,75m. Co se hmotnostních limitů týče, nákladní auta jsou omezena na 21,5t pro 2 nápravy, 33t pro 3 nápravy a 43t pro 4 nápravy. Návěsy max. 20t pro 2 nápravy, 30t pro 3 nápravy, kamiony 31,5t pro 3 nápravy, 41,5t pro 4 nápravy a 50t pro5/6 náprav. Stejné limity platí pro silniční vlaky. Nizozemsko je jediná země EU, kde je za určitých podmínek možné mít 50t.

Všechno, co přesahuje uvedené limity, musí mít povolení od:

Rijksdienst Wegverkeer
Dept. TET
Europaweg 205
Postbus 777
2700 AT Zoetermeer
Netherlands

Tel: 0031 79 345 8309/8314

Omezení přepravy nadrozměrných nákladů platí v době dopravní špičky, o víkendech a za určitého počasí.

Existují speciální předpisy pro přepravu nebezpečného zboží za určitých okolností. Nizozemsko je součástí mezinárodní dohody o dopravě nebezpečných věcí ADR, ale například ohňostroje, položky z explozivního materiálu nad 20kg a tankované nebezpečné zboží nad 3000 litrů nesmí být přepravováno za mokra nebo pokud je viditelnost nižší než 200m. Při náledí nebo viditelnosti nižší než 50m je zakázán veškerý provoz nebezpečného zboží.

Řidiči nákladních automobilů by se měli informovat o rychlostních limitech a důsledcích dopravních přestupků, protože pokuty v Nizozemsku mohou být velmi vysoké. Řidiči dodávek a aut do 3,5t jsou omezeni na 100/130 km/h na dálnicích, 80/100 km/h mimo obec a 50km/h v obci. Všechna vozidla nad 3,5t jsou omezena na 50 km/h v obci a 80km/h mimo obec a na dálnicích. Některé lokální úřady snižují limit 80 km/h o dalších 10 km/h na 70 km/h. V obytné zóně je limit dále snížen na 30 km/h. Pokuty za překročení max. povolené rychlosti mohou být extrémně vysoké a překročení limitu o více než 50 km/h může vyústit v okamžité zabavení řidičského půkazu. Pokuty se pohybují v částkách od €40 za nepoužití bezp. pásu, přes €288 za nedržení dokladu o pojištění, až na €4400 za pochybení při uchování záznamů na tachografu. Všechny pokuty jsou splatné v hotovosti na místě. Mobilní telefon nesmíte držet za jízdy v ruce, ale můžete použít hands-free set.

V Nizozemsku neexistuje omezení provozu o víkendech nebo svátcích, ale řada měst se nachází v nízkoemisní zóně a řidič musí být schopen doložit emisní hodnoty vozidla. Nízkoemisní zóny jsou označené jako ‘milieu zone’. Bližší informace o zónách ‘milieu zones’ jsou dostupné na www.urbanaccessregulations.eu

Řidiči se musí ujistit, že při řízení mají bezpečnostní pásy a povinnou výbavou vozidla je výstražný trojúhelník. Reflexní vesta, lékárnička a hasicí přístroj nejsou povinné, ale jsou doporučené. Sněhové řetězy a zimní pneumatiky nejsou ani povinné, ani zakázané. V případě poruchy na vozidle může policie trvat na odtažení vozidla a řidič je odpovědný za platbu odtahové službě.

Tísňovou linku můžete kontaktovat na čísle 112 pro všechna oddělení.

Pro další informace můžete kontaktovat následující organizace (v angličtině):

Dutch Transport Authority www.verkeerenwaterstaat.nl

Dutch Hauliers Association info@tln.nl

Dutch Association Logistics and Transport (EVO) evo@evo.nl

Vyhledat a rezervovat

St, 4 Říj 2023
Čt, 5 Říj 2023
Potřebujete pomoc?