Irsko - průvodce

Ireland Country Guide - DublinNa Irském ostrově je 32 okresů, které jsou rozděleny na 26 okresů v Irské republice a 6 v Severním Irsku. Dublin je hlavním městem Irské republiky a Belfast je hlavním městem Severního Irska. populace Irské republiky je okolo 4,6 milionu obyvatel a cca 1,8 milionu v Severním Irsku. Na ostrov jezdí několik provozovatelů trajektů včetně Stena Line, P&O, Irish Ferries a Seatruck Ferries z přístavů západního pobřeží UK jako Cairnryan, Heysham, Liverpool a Birkenhead v severozápadní Anglii, Holyhead na Angelsey, a přístavy severního a jižního Walesu - Pembroke a Fishguard. Přístavy pro příjezd do Irska jsou Larne, Belfast a Warrenpoint na severu, Dublin a Rosslare na jihu. Trajekty do Irska jezdí také z Cherbourgu and Roscoffu ve Francii, Zeebrugge v Belgii a Rotterdamu v Nizozemsku. Služby z Irska jsou také do Gijon/Saint Nazaire.

Irská republika vstoupila do EU v roce 1973 a je členem Eurozóny, zatímco Severní Irsko zůstává součástí Spojeného Království s britskou librou jako legální měnou.

Řidiči cestující do Irské republiky by u sebe měli mít cestovní pas, platný řidičský průkaz, doklad o povolení k řízení vozidla a řidiči nepocházející z EU, jedoucí v EU registrivaném vozidle musí mít atestaci. Na řidiče nákladních aut nad 3,5t se vztahuje nařízení o povolené době řízení a vedení odpovídajících záznamů (tachograf).

K vozidlu potřebujete následující dokumenty - zelenou kartu, doklad o registraci vozidla, označení státu na zádi vozidla a dočasné povolení vjezdu vydané celním úřadem, vystavené za čelním sklem.

Vozidla registrovaná mimo Irsko nepodléhají žádným silničním daním, ale na některých dálnicích, obchvatech a tunelech je nutné platit mýtné. Pro přehlednost například na dálnicích M1, M50, M3, N4-N6, obchvat Dundalk a tunel Dublin Port. Mýtné na M50 v okolí Dublinu se nedá koupit hotově a je nutné je zaplatit elektronicky na www.eflow.ie nebo na tel. 00 353 1 890 501050. Bližší informace o silnicích, na kterých platí mýtné a výši poplatků najdete na www.nra.ie.

Na rozdíl od většiny evropských států, kde je výška vozidel omezena na 4m, v Irské republice je to 4,65m, což je maximální výška tunelu Dublin Port Tunnel. Všechna vozidla přesahující 18.75m délky, 4.65m výšky, 2.55m šířky nebo 44 tun pro 5/6 náprav (sníženo na 38t pro konfiguraci 2+3), musí mít speciální povolení. Žádosti pro takové povolení mohou být podány u kteréhokoliv místního úřadu, kudy vozidlo projíždí. Oznámení musí být učiněno min. čtyři dny předem u:

Siochana Operations (Traffic)
Garda National Traffic Bureau
Phoenix Park
Dublin 8
Tel. 00 353 1 666 1792/1954
Email: traffic@garda.ie

Přeprava nebezpečných věcí spadá pod irskou legislativu. Pro bližší informace kontaktujte N.A.O.S.H. (National Authority for Occupational Safety and Health) na čísle 00 353 1 662 0400. Další omezení přepravy nebezpečného zboží platí v tunelu Dublin Port Tunnel, podrobný bezpečnostní návod najdete na www.dublinporttunnel.ie.

Maximální povolená rychlost v irské republice závisí na druhu silnice a velikosti vozidla. V obci je rychlost omezena na 50km/h, mimo obec na všech druzích silnic je limit 80km/h. Vozidla do 3,5t mohou jet mimo obec až 100km/h a až 120km/h na dálnici. Nákladní vozidla nesmí používat vnější pruh dálnic. Rychlostní limity jsou přísně kontrolovány a radary jsou velmi rozšířené.

O víkenedech a státních svátcích neexistují žádná omezení provozu.

Firemní vozidla nesmí doručovat v centru Dublinu mezi 07:00 - 10:00 hodin a mezi 12:30 - 19:00 hodin, kromě několika vybraných míst. Vozidla s pěti a více nápravami, směřující do centrálních částí Dublinu, musí zažádat o povolení online - bližší info na www.dublincity.ie.

Držení mobilních telefonů za jízdy je zakázáno, povinnou výbavou vozidla je výstražný trojúhelník. Reflexní vesta není povinnou výbavou, ale doporučuje se. Zimní pneumatiky a sněhové řetězy také nejsou zákonnou povinností.

V případě nouze použijte tísňovou linku 999 nebo 112.

Pro bližší informace a dotazy můžete kontaktovat následující organizace (v angličtině):

Irish Ministry of Transport: info@transport.ie
Irish Freight Transport Association: info@ftai.ie
Irish Road Haulage Association: info@irha.ie

Vyhledat a rezervovat

Pá, 1 Pro 2023
So, 2 Pro 2023
Potřebujete pomoc?