Dánsko - průvodce

Dánsko je nejjižnějším státem Skandinávie, hlavním městem Dánska je Kodaň. Dánské království pokrývá rozlohu asi 43,000 čtverečních kilometrů na poloostrově Jutland a 443 ostrovech, z kterých je asi 70 obydlených. I když Dánsko hraničí pouze na jedné straně s Německem, je také spojeno se Švédskem pomocí mostu Oresund otevřeného v roce 1999.

Bezpočet trajektových linek Dánsko spojuje také se Švédskem, Norskem, Německem a UK. Colorline provozují trajekty mezi Norskem a Dánskem na trase z Kristiansandu do dánských přístavů Hirtshals a Larvick. Časté plavby do a z Německa provozují Scandlines na trasách Rodby - Puttgarden, Helsingor - Helsinborg a Gedser - Rostock. Trajekty Stena Line zase jezdí z Frederickshaven do Osla v Norsku a Gothenburgu ve Švédsku, stejně tak jako z dánského přístavu Grenaa a Varberg ve Švédsku. Fjordline nabízí služby z norských přístavů Bergen, Stavanger a Langesund do Hirtshals. DFDS je jediný operátor, který nabízí přímé spojení do UK a trajekty jezdí z Esbjerg do Imminghamu. DFDS také nabízí trajekty z Kodaně do Osla.

Přestože je Dánsko členem EU od roku 1973, stále používá svoji vlastní měnu - dánskou korunu.

Řidiči nákladních vozidel u sebe musí mít cestovní pas, platný řidičský průkaz, tachograf a povolení majitele k řízení vozidla. Dále pak zelenou kartu pojištění a originál i certifikovanou kopii firemní operační autorizace, která obsahuje standardní mezinárodní operační licenci. Na vozidle musí být označení státu registrace vozidla.

Dánsko je součástí systému ‘Eurovignette’, takže vozidla nad 12t musí zaplatit poplatek v závislosti na délce pobytu v zemi. Eurovignette také platí na silnicích třídy E v Belgii, Lucembursku, Nizozemsku a Švédsku, kde se používá stejný platební systém. V roce 2008 byla papírová forma Eurovignette nahrazena elektronickou a dá se zaplatit na vybraných čerpacích stanicích pomocí palivových karet, hotovosti nebo platebních karet. Nejběžnější a nejjednodušší způsob je zakoupit mýtné online na eurovignette.eu/portal.

Mýtné musíte platit také pro přejezd na mostě Oresund, který spojuje dánské hlavní město Kodaň se švédským městem Malmo a na mostě přes Velký Belt (dánsky Storebæltsbroen), který spojuje ostrovy Zealand a Funen (na kterém leží město Odense). Další informace o těchto mostech a poplatcích najdete na uk.oresundsbron.com a storebaelt.dk/english.

V Dánsku jsou platná následující rozměrová a hmotnostní omezení. Maximální výška 4m, maximální šířka 2,55m (2,6m pro vozidla s izotermickou nástavbou). Maximální délka vozidla je 12m pro nákladní auta, 16,5m pro kamiony a 18,75m pro přívěsovou soupravu (ačkoli nový pilotní projekt povolí max. délku jízdních souprav až 20,75m resp. 25,25m). Co se hmotnostních omezení týče, limit 18t platí pro vozidla s 2 nápravami a 26t pro tři nápravy. Kamiony a jízdní soupravy mají následující pravidla - 28t pro tři nápravy, 38t pro čtyři nápravy, 42t pro pět náprav (2+3), 44t pro pět náprav (3+2), 48t po šest náprav, 54t pro sedm náprav a nově 60t pro extra dlouhé jízdní soupravy.

Vozidla přesahující kterékoliv z výše uvedených limitů musí mít speciální povolení, které se dá získat od úřadu:

Trafikstyrelsen
Adelgade 13
DK-1304 Copenhagen
Denmark

Může být vyžadována autorizace také od dánské policie, která má pro tyto účely vyhrazené oddělení, kontakt:

Syd og Sonderjyllands Politi
Saertransportkontoret
Padborg Toldbodvej 8
DK-6330 Padborg

Tel: 0045 56 42 90 60
Fax: 0045 56 42 09 94

Email : sjyl-ukatransport@politi.dk

Nadměrné náklady musejí být ohlášeny minimálně dvě hodiny před příjezdem na následujících číslech:

Most Oresund Tel: 00 45 33 41 65 91
Most Great Belt Tel: 00 45 58 30 30 51

Dánsko je součástí Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR), nebezpečné náklady mohou být přepravovány přes most Oresund, ale pouze v určité omezené době. Bližší informace jsou k dispozici na uk.oresundsbron.com.

Řidiči dodávek a nákladních aut by měli vzít na vědomí, že v Dánsku je sada náhradních žárovek a výstražný trojůhelník součástí povinné výbavy. Světla musíte mít rozsvícená vždy. Lékárnička, hasicí přístroj a reflexní vesta nejsou součástí povinné výbavy, ale jsou doporučené. Mobilní telefon nesmíte při řízení držet v ruce a minimální hloubka vzorku na pneumatice je 1,6mm na vozech do 3,5t a 1,0mm na nákladních autech nad 3,5 t.

Povolená hranice alkoholu v krvi je v Dánsku 0,52 promile.

Dánské autority pracují systémem okamžité pokuty i trestních bodů, které se vztahují i na řidiče ze zahraničí. Výše pokuty závisí na závažnosti přestupku The cost of fines can vary depending on the seriousness of the offence. Dopravní přestupky jako překročení povolené rychlosti nebo doby řízení mohou být pokutovány až do výše 7000DK (cca 25000 Kč).

Rychlostní limity jsou na dálnici 130 km/h, místy sníženo na 110km/h nebo i 90km/h, mim obec je to 80 km/h a v obci 50 km/h.

V Dánsku neexistuje omezení provozu o nedělích a státních svátcích, nicméně, určitá omezení se vztahují na vozidla nad 18t v centru a okolí Kodaně, vozidla nad 3,5t nesmí do některých pěších zón. Za určitých okolností je možné požádat o výjimku na kodaňské policii na tel: 00 45 33 14 14 48. Některé úseky dálnic mají omezení pro předjíždění od pondělí do pátku 6:00 - 18:00 hodin. V okolí měst jako Kodaň, Fredericksberg, Aalborg, Aarhus a Odense existují zóny nízkých emisí a vztahují se na vozidla nad 3,5t. Další a pravidelně aktualizované informace najdete na následujících odkazech:

greenzones.dk

lowemissionzones.eu

V případě nouze použijte tísňovou linku 112.

Další užitečné informace v angličtině, včetně rad ohledně řízení v Dánsku najdete na:

Danish Transport Authority www.trm.dk

Danish Hauliers Association www.dta.eu

Danish International Transport Association itd@itd.dk

Vyhledat a rezervovat

So, 2 Pro 2023
Ne, 3 Pro 2023
Potřebujete pomoc?