Normanské ostrovy a Isle of Man - průvodce

Channel Islands Country Guide - FreightNormanské ostrovy a Isle of Man jsou korunní závislá území. Souostroví Normanských ostrovů leží v kanálu La Manche nedaleko pobřeží Normandie, hlavní dva ostrovy jsou Jersey a Guernsey. Tyto dvě hlavní správní oblasti jsou nezávisle spravovány se svou samostatností, zákony, volbami a zastupitelskými orgány, které úřadují z jejich hlavních měst St. Helier (Jersey) a St. Peter Port (Guernsey). Celé souostroví pokrývá asi 194 km2 a má populaci okolo 165,000 obyvatel.

Isle of Man, s hlavním městem Douglas, se nachází v Irském moři a je také nezávislou samosprávou, i když obrana a zahraniční věci zůstavají zodpovědností britské vlády. Ostrov je nejvíce proslulý díky každoročnímu závodu motocyklů Isle of Man TT, rozloha ostrova je 572km2 a populace okolo 85,000 obyvatel.

Všechna 3 korunní závislá území jsou, jakožto ostrovy, závislé na trjaketovém spojení s pevninou. Trajekty na Isle of Man provozuje Isle of Man Steam Packet Company, která sepovažuje za nejstarší lodní společnost s nepřetržitým provozem na světě. Se sídlem v Douglas una ostrově, jejich trajekty jezdí do Heyshamu a Liverpoolu v Anglii, Belfastu v Severním Irsku a Dublinu v Irsku. Linky z Liverpoolu, Belfastu a Dublinu jsou obsluhovány vysokorychlostními trajekty, které nejsou vhodné pro všechny typy nákladních vozidel.

Trajekty na Normandské ostrovy provozují Condor Ferries a jezdí do Poole, Portsmouthu and Weymouthu v UK a do St. Malo ve Francii. Trajekty z Poole a Weymouthu jsou typu katamaran, a proto nejsou vhodné pro velká nákladní vozidla. Na trajekt mohou pouze dodávky do 3,1m výšky, 6,5 m délky a do 3,5 tuny.

Jersey, Guernsey a Isle of Man mají vlastní měnu - manskou libru (stejně jako Skotsko a Severní Irsko) se stejnou stejnou hodnotou jako britská libra, která je na ostrově také akceptována. Na druhou stranu, manská libra není oficiální měnou v UK a je na každém obchodníkovi, jestli je akceptuje nebo ne. Je tedy lepší se lokální měny zbavit ještě před opuštěním ostrovů.

Při příjezdu na Jersey musí mít všichni řidiči nákladních vozidel u sebe vyplněný nákladní list pro jakýkoliv náklad, který převáží. Obecná daň z prodeje (GST) je splatná v přístavu a vychází přibližně na £8.60/tunu.

Řidiči dodávek a nákladních aut by si měli být vědomi, že tu platí přísnější limity na rozměry a hmotnosti vozidel než v UK. Na Guernsey platí maximální šířka 2.31m a i když není specifikovaná žádná maximální výška, neměla by přesahovat 3,65m. Nákladní vozidla nesmí být delší než 9.45m a kamiony 10.67m. Hmotnostní limity jsou následovné - 18t na dvě nápravy, 24t na 3 nápravy a 28t na 4 a více náprav (maximum 9t na nápravu). Drobné rozdíly platí na ostrově Jersey, maximální šířka je 2.3m, hmotnostní limity jsou stejné jako na Guernsey a délky jsou omezené na 11m pro kamiony, 9,3m pro nákladní auta a 6.7m pro tažené přívěsy.

Jakékoliv vozidlo přesahující uvedené dimenze, které chce cestovat na Normandské ostrovy, musí žádat o speciální povolení na následujícíc adrese:

The Traffic Services Officer
States of Guernsey Environment Department
PO Box 145
Bulwer Ave.
St. Sampsons
GUERNSEY
GY1 3HY

Tel: 01481 243400

www.gov.gg

Na Jersey musíte získat povolení P30 (za poplatek):

Inspector of Motor Traffic
Driver and Vehicle Standards Department
La Route de Veulle
La Collette
St. Helier
JERSEY
JE1 3UE

Tel: 01534 448600

www.dvs.gov.je

Všechna vozidla nad 2t pohotovostní hmotnosti na Guernsey mají maximální povolenou rychlost 25mph na všech silnicích. Tento 25mph limit platí také pro všechna vozidla v obci a 35mph mimo město. Na Jersey jsou čtyři rychlostní zóny, které musí být dodržovány - 40mph, 30mph, 20mph a 15mph. Dodávky a nákladní auta nad 3,5t jsou omezeny na 30 mph v zóně 40mph. Na Jersey je při řízení také zakázáno držet mobilní telefon v ruce.

Veřejné komunikace na Isle of Man podléhají nařízení Motor Vehicles (stavba a užívání) Regulations 1979. Některé silnice mají hmotnostní omezení a když váha na nápravu přesáhne 10.17t, je potřeba získat povolení od:

Isle of Man Department of Infrastructure
Sea Terminal
Douglas Isle of Man
IM1 2RF

Tel: 01624 686904

Email: driversandvehicles@gov.im

Na Isle of Man jsou maximální rozměry - šířka 2.55m (2.3m pro přívěsovou soupravu), výška 4.75m, délka 16.5m pro kamiony, 18.75m pro přívěsovou soupravu a 12m pro nákladní auto. Nákladní auta mají omezení 17t na 2 nápravy, 25t na 3 nápravy a 31t na 4 a více náprav. Kamiony jsou omezeny na 32.520t (4 a více náprav) po celém ostrově. 38t je povoleno na některých silnicích pro 5 a více náprav, stejně jako 44t na 6 náprav se vzduchovým odpružením a ABS. Velikost vozidla určuje maximální povolenou rychlost na ostrově. Ta je 60mph pro vozidla do 3.5t, 3.5t až 7.5t mají rychlostní limit 50mph a pro vozidla nad 7.5t (nebo vozidla s přívěsem) je limit dále snížen na 40mph. Řidiči dodávek a nákladních aut by měli také vědět, že musí mít v kabině oznámení s maximální povolenou rychlostí. Maximální čas pro řízení a tachograf zde také platí.

Vyhledat a rezervovat

So, 2 Pro 2023
Ne, 3 Pro 2023
Potřebujete pomoc?