UK Government logo

Nový přístup vlády Spojeného království ke kontrolám dovozu a jeho dopady na obchod

28. dubna 2022 oznámil ministr pro brexitové příležitosti a efektivitu státní sféry, že spuštění nových kontrol pohybu osob mezi EU a Spojeným královstvím, které mělo původně vejít v platnost 1. července 2022, bylo až do odvolání odloženo.

Jacob Rees-Mogg ve svém úvodním prohlášení uvedl:

„V letošním roce již nezavedeme zbývající kontroly dovozu zboží z EU, což britským společnostem ušetří až 1 miliardu liber v ročních nákladech. Místo toho vláda urychlí náš transformační program digitalizace britských hranic, který využívá nové technologie a data ke snížení administrativních problémů a nákladů pro podniky a spotřebitele. Jde o nový přístup a novou éru, ve které Británie maximalizuje výhody obchodování s EU a zavede vhodnou politiku pro náš obchod s celým světem.“

Vláda oznámila, že v letošním roce nebudou zavedeny žádné další kontroly dovozu zboží z EU.

Všechny stávající kontroly zůstanou v platnosti, následující kontroly však byly odloženy na konec roku 2023:

  • Požadavek na další kontroly sanitárního a fytosanitárního zboží (SPS) u dovozů z EU, které se v současné době provádějí v místě určení, se přesune na stanoviště hraniční kontroly (Border Control Post nebo BCP).

  • Požadavek na prohlášení o bezpečnosti a zabezpečení dovozu z EU.

  • Požadavek na další zdravotní osvědčení a sanitární a fytosanitární kontroly u dovozů z EU.

  • Zákazy a omezení dovozu chlazeného masa z EU.

Proč vláda odložila nadcházející kontroly?

V důsledku ruské invaze na Ukrajinu rostou životní náklady a náklady na energie. Vláda tak hledá způsoby, jak snížit tlak na podniky, aby zvyšovaly ceny.

Úřad vlády vydal následující prohlášení:

„Vláda dospěla k závěru, že by nebylo správné ukládat nové administrativní požadavky podnikům, které mohou přenést související náklady na spotřebitele.“

Vláda se proto rozhodla odložit tyto dodatečné kontroly nejdříve na příští rok. Letos na podzim zveřejní cílový operační model, aby stanovila svůj nový plán pro hraniční kontroly dovozu v roce 2023.

Co to znamená pro obchod?

Podniky se již nemusí připravovat na nové kontroly dovozu, které byly plánované na červenec.

Podle vlády tyto změny zároveň podnikům ušetří v letošním roce až 1 miliardu liber.

Jak můžeme zákazníkům pomoci?

Prodlouženého termínu platnosti kontrol dovozu využijeme k tomu, abychom nakonfigurovali a posílili naše služby způsobem, který nám po zavedení kontrol v roce 2023 umožní podpořit vás při těchto změnách.

Organizace nákladních trajektových jízdenek a správného vyřízení celních dokladů se může zdát jako nemožný úkol. Ve Freightlinku vám však můžeme pomoci s obojím. Pomůžeme vám dostat zboží z bodu A do bodu B, od dovozních a vývozních prohlášení až po přístavní pasy, deklarace ENS a EXS.

Chcete-li získat bližší informace o tom, jak vám můžeme pomoci s rezervacemi nákladních trajektů a celními deklaracemi, kontaktujte ještě dnes některého z našich odborníků.

05 Květen 2022

Vyhledat a rezervovat

So, 2 Pro 2023
Ne, 3 Pro 2023
Potřebujete pomoc?