Stena Freighter

Bývalý trajekt Stena Line bude použit jako přistávací plocha pro vesmírné rakety

Soukromý výrobce letecké techniky a poskytovatel letů do vesmíru Blue Origin použije Ro-Ro trajekt dříve vlastěný společností Stena Line jako přistávací plochu pro vesmírné rakety.

Společnost Blue Origin založená majitelem Amazonu Jeffem Bezos v roce 2000, použije 11 tisíc tunový trajekt k obnovení prvostupňové sekce přídavných raketových motorů kosmické lodi.

Vesmírné agentury jako NASA a ESA v historii používali jednorázové rakety, které mohly v atmosféře po úspěšném přenosu nákladu na oběžnou dráhu shořet. Blue Origin bude postupovat podobně jako jejich konkurent SpaceX a nechá drahé přídavné raketové motory přistát, aby mohly být znovu použity.

Nákladní loď Stena (dříve fungující na trase Harwich - Rotterdam) která byla zakoupena v srpnu, bude transformována nejen jako přistávací plocha pro rakety, ale také jako způsob přepravy raketových součástí z výrobního místa k odpalovací rampě v Cape Canaveral. První vypuštění nové orbitální rakety New Glenn se očekává v roce 2021.

"Pojmenované podle novátorského astronauta Johna Glenna, New Glenn je vypouštěcí vozidlo s jednoduchou konfigurací pro těžký zdvih schopné běžně přenášet lidi a náklad do oběžné dráhy Země a dále. Se znovu použitelným prvním stupněm postaveným pro 25 misí vybuduje New Glenn cestu do vesmíru.

New Glenn startuje ze startovacího komplexu 36 v Cape Canaveral. Po oddělení stupňů poletí první stupeň zpátky na Zemi a dopadne téměř 1,000 km daleko na pohybující se loď, což umožní přídavnému motoru přistání v širých mořích. Motory druhého stupně se vznítí a sedmimetrový aerodynamický kryt se rozdělí. Mise je dokončena, když je náklad bezpečně doručen na oběžnou dráhu.
"

Blue Origin

20 Listopad 2018

Vyhledat a rezervovat

St, 6 Pro 2023
Čt, 7 Pro 2023
Potřebujete pomoc?