Norsko - průvodce

Norway Country Guide - OsloNorsko je nejsevernější zemí Evropy, známé pro své rozsáhlé pobřeží poseté fjordy. Hranice se Švédskem je přes 1500km dlouhá a na severu Norsko hraničí také s Ruskem a Finskem. Hlavním městem je Oslo, Norsko má populaci přes 5 milionů obyvatel a je bohaté na přírodní zdroje plynu, ropy a minerálů. Průměrné příjmy na osobu jsou jedny z nejvyšších na světě. Colorline provozují pravidelné trajekty z Hirtshals v Dánsku do Larviku a Kristiansandu v Norsku, stejně tak jako na trasách mezi Stromstadem ve Švédsku, Sandefjordem v Norsku a z Kielu v německu do Osla v Norsku. Fjord Lines jezdí z Hirtshals v Dánsku do tří přístavů v Norsku - Bergen, Stavanger a Langesund. Stena Line operuje z Fredrikshavnu v Dánsku také do Osla. Jediná přímá trasa z UK do Norska je provozována společností DFDS z Imminghamu do Breviku.

Norsko není členem EU a používá tedy vlastní měnu - Norskou korunu (NOK).

Řidiči dodávek a nákladních aut by u sebe měli mít cestovní pas, mezinárodní řidičský průkaz a povolení k řízení majitelem vozidla. Pokud dodržujete zákony EU ohledně doby řízení a tachografu, neměli byste narazit v Norsku na problém. Dále potřebujete mít zelenou kartu, doklad o registraci vozidla, osvědčení o technické způsobilosti vozu a státní značku na zadní části vozu. I když Norsko není členem EU, akceptují stejný typ dokumentů pro přepravu zboží a nepotřebujete žádné speciální povolení. Samozřejmě je ale nutné projít celní kontrolou.

V Norsku najdete dálnice s poplatkem, provozované různými společnostmi. Elektronický systém Auto PASS pro placení mýtného je možné koupit za necelých 1000Kč (200NOK). Auto PASS nabízí zlevněné mýtné a zjednodušuje proces platby. Pro bližší informace můžete kontaktovat autopass@vegvesen.no.

Kromě mýtného existuje v Norsku také daň z nafty. Nafta zelené barvy pro zemědělské a námořní účely má daň nízkou, zatímco klasická nafta je zdaněna 2,72NOK (asi 8 Kč) za litr. Zneužití zelené nafty s nízkou daní se trestá pokutou až do výše 30000NOK (až 90000 Kč). Maximálně 600l může být importováno do Norska bez cla.

Hmotnostní a rozměrové limity jsou relativně nenáročné, max. šířka je 2,55m, délka 12,4m pro nákladní auta, 17m pro kamiony a 18,5m pro silniční vlaky. Nákladní auta se 2 nápravami mají hmotnostní limit 19,5t, auta se 3 nápravami jsou omezena na 26t a v závislosti na rozvoru náprav toto může být až 31t. 29,5t platí pro kamiony se 3/4 nápravami, 46t pro 5/6 náprav. Silniční vlaky jsou omezeny na 50t. Přestože tu neexistuje limit pro maximální výšku vozidla, řidiči by měli vzít na vědomí, že výška může být omezena lokálně v tunelech nebo pod mosty. Jakákoliv odchylka od výše uvedeného musí být ohlášena úřadu NPRA, který může také poskytnout mapu s podrobnostmi o nízkých mostech a tunelech.

Norwegian Public Road Administration
Vegdirektoratet
Grenseveien 92
Postboks 8412 DEP
0030 OSLO
Norway

Tel: 00 47 915 02030

The NPRA (adresa výše) může také zajistit pravidla pro přepravu nebezpečného zboží (ADR). Kvůli velkému počtu tunelů napříč celou zemí má Norsko dodatečná pravidla pro přepravu nebezpečných věcí.

Maximální povolená rychlost je standardní a závidí na druhu vozovky. V obci je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h a mimo obec 80km/h, pokud není stanoveno jinak.

Jízda nákladních automobilů není o víkendu nebo svátcích omezována. Nicméně, kvůli krutým norským zimám bývá provoz omezován v případě špatného počasí. Všechna vozidla nad 3,5t musí být kvůli zimním podmínkám vybavena správným počtem sněhových řetězů. V závislosti na regionu může zimní období v Nrosku začínat už 16. října a končit až 30. dubna. Zimní pneumatiky jsou povinné na silnicích s nebezpečím sněhu a náledí.

Povinnou výbavou vozidla je výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Světla musí být rozsvícená i přes den a manipulace s mobilním telefonem je za jízdy zakázána.

V případě nouze použijte tísňové linky:

Policie 112
Hasiči 110
Ambulance 113
Jakákoliv nehoda se zvířetem musí být reportována na čísle 175

Další informace o dopravě v Norsku lze vyžádat od (v angličtině):

Norwegian Transport Authority
Samferdselsdepartment
Akersgade 59
Box 8010
N-0030 Oslo

Tel: 00 47 22 24 9090
Email: postmottak@sd.dep.no

www.odin.dep.no

Norwegian Hauliers Association
Norges Lastebileier – Forbun (NLF)
Postboks 4658
Thorvald Meyersgate 72
0506
Oslo

Tel: 00 47 22 03 3200

Email: post@lastebil.no

www.donnadiesel.no

www.vegvesen.no

Vyhledat a rezervovat

St, 17 Apr 2024
Čt, 18 Apr 2024
Potřebujete pomoc?