Example of type of stock transported by freight drivers via freight ferry

Řidiči nákladních aut: freelancer versus smluvní

Mnoho lidí, kteří chtějí pracovat jako řidiči nákladních vozidel věří, že tato práce jim nabízí jistotu dobré práce, stabilitu a kontinualitu.

Tohle je zajisté pravda, pokud se dokáží osvědčit jako spolehlivý pracovníci pro dopravní nebo kurýrní společnost - zejména v případech, kdy jsou tyto firmy považovány za špičku v oboru. Být zaměstnán u takové prestižní společnosti je bez pochyby dobrým znamením pro vaši kariéru.

V tomto odvětví jsou bohužel pravidla v posledních letech víc a víc rozmazaná, protože mnoho dopravců se snaží vybudovat pracovní sílu, která jim umožní pružně reagovat na poptávku trhu. Tato plošná opatření mají bohužel negativní vliv na jednotlivé řidiče, jako například proplácení cestovních výdajů apod.

Řidiči jsou na druhou stranu přitahováni určitou jistotou získání platby za zakázku a potom mohou regulovat své náklady na provoz vozidla např. díky daňovým úlevám apod.

Práce jako 'řidič freelancer':Freight van driver using a radio to contact his office

Jako řidič na volné noze jste odkázáni na milost a nemilost trhu, pro který je vaše vozidlo a vybavení určené. Pokud vozíte například ovoce a zeleninu, pravděpodobně budete mít spoustu práce v sezoně sklizní, ale po skončení této sezony práce výrazně ubyde. Mnoho lidí zjistilo, že se tímto způsobem dá dobře uživit - přepravují zboží, které je centrem poptávky v určité sezoně a poté se přesunou na jiné zboží. Někteří takhle dokonce fungují po většinu roku.

Vezměte v úvahu také ekonomickou recesi - růst je tento rok sice pomalý, ale odvrácenou stranou je právě čas, kdy ekonomika roste, poptávka po zboží a službách stoupá, a z toho mohou těžit právě živnostníci. Například britské přístavy jako Dover, Holyhead a Folkstone zažívá nárůst řidičů dodávek na nákladních trajektech.

Výhody 'smluvních řidičů'

Když si najdete práci jako řidič se smlouvou, můžete těžit z některých benefitů - jako například právo na boj proti nefér propuštění nebo placená nemocenská (v Anglii).

Výhody práce "na volné noze"

Je potřeba si přiznat, že černý trh s logistikou narůstá a obzvlášť vzhledem k tomu, že velké množství zboží je přepravováno přes hranice do států, kde platí různá pravidla ohledně zaměstnaneckého poměru a daňového statusu řidiče. Dalším rozdílem mezi živnostníkem a smluvním řidičem může být v tom, že někteří zaměstnavatelé poskytují příspěvek na důchodové pojištění. Živnostníci si na druhou stranu musí své plány na důchod uspořádat na vlastní iniciativu. To může být i výhodou, pokud chcete mít své finance více pod kontrolou.

Předchozí zmínka o ekonomickém růstu je také velkou výhodou pro řidiče, kteří umějí využít situace "dobrých časů" a generovat dobrý příjem. To znamená, že být řidičem na volné noze může být v současné době finančně lukrativní a zároveň to s sebou nese určitou nezávislost a kontrolu. V závislosti na osobních závazcích řidiče (rodina apod.), si mohou zvolit práci od více oblíbených zákazníků anebo navýšit množství práce pro lepší výdělěk. Tohle je něco, co pro smluvní řidiče nemusí být dostupné. V podstatě tu jako vždy stojí proti sobě možnost většího výdělku a jistota práce.

06 Říjen 2015

Vyhledat a rezervovat

So, 2 Pro 2023
Ne, 3 Pro 2023
Potřebujete pomoc?