Pašeráci drog uvězněni po zatčení v britském přístavu

Pět poláků, jeden albánec a jeden brit z Aveley byly odsouzeni k celkem 81 rokům vězení u soudu Southwark Crown za podíl na pašování heroinu, kokainu a marihuany v hodnotě několika desítek milionů liber. Toto je velmi vítaná zpráva, jelikož počet závislých na herinu a kokainu v Británii stále klesá a zabezpečení přístavů roste.

Šestadvacetiletý Lewis Taylor z Aveley byl odsouzen k osmi letům vězení poté, co byl shledán vinným v obvinění z obchodování s drogami třídy A. Taylor byl členem zločinecké organizace, která byla sledována necelých 12 měsíců v rámci operace zvané „Debellatio”. Policisté zabavili hotovost a drogy v hodnotě několika milionů liber. Vyšetřování ukázalo, že členové gangu ukrývali bloky heroinu a kokainu v pneumatikách nákladních aut. Zásilky marihuany byly obvykle ukryty v nákladním prostoru mezi zbožím, ve snaze oklamat personál přístavu. Vyšetřování ale nastartovali celníci, ve kterých bylo vzbuzeno podezření a ti upozornili policii.

Překupníci drog podplatili polské řidiče kamionů, aby dopravili zásliku do UK, doručili ji spolu s jejich běžným nákladem, vyzvedli hotovost ve výši několik statisíců liber, kterou ukryli do stejných pneumatik použitých pro úkryt kokainu a přes Dover se vrátili na kontinent. Detektivní inspektor Jerry Troon z jednotky proti organizovanému zločinu řekl: „Chci, aby tento případ vyslal jasnou zprávu každému, kdo třeba i jen zvažuje import drog do Velké Británie. Touto zprávou je, že bez ohledu na to, jak geniální si myslíte, že právě jste, ochránci zákona budou vždy jeden krok před váma a při odsouzení budete čelit dlouhým trestům odnětí svobody.”

Soudce, který se případem zabýval dal pravděpodobně p. Troonovi při vydávání rozsudku za pravdu – polští občané žijící v Anglii – Robert Filbrandt (31) byl odsouzen k 20ti letému vězení a Radoslaw Fijalkowski (31) k 16ti rokům. Polští řidiči ksmionů Piotr Kmiec, Arkadiusz Krawczyk a Rafael Kocwas byli rovnoměrně odsouzeni každý k 11ti rokům. Albánec Besmir Kaja (30) půjde do vězení na 6 let.

Jak již bylo zmíněno, toto je více než vítanou zprávou pro britské přístavy bojující s ilegální migrací a s pašeráctvím. Navíc době, kdy Francie oznámila růst ekonomiky o 0,6% za první čtvrtletí roku 2015 poté, co domácnosti začali více utrácet. Což pro Anglii znamená více obchodních příležitstí, co se nákladní přepravy týče.

Originál článku v angličtině najdete na http://www.ferrynews.co.uk/news/drug-smugglers-jailed-over-bust-uk-ports