Nový, super-rychlý trajekt do Holyheadu

Nový super-rychlý trajekt bude operovat celoročně na trase Holyhead – Dublin.

Provozovatel trajektů Stena Line uvedl do provozu nový, technologicky vyspělý trajekt na trase Holyhed – Dublin. Provoz plavidla byl oficiálně spuštěn v Dublinu. Díky modernímu designu a vyspělé pohonné jednotce dosahuje vyšší provozní rychlosti – proto také jméno „Superfast X”. Trajekt bude celoročně operovat na této, již rostoucí trajektové službě. Nový trajekt zároveň také kompenzuje zrušenou službu Holyhead – Dun Laoghaire provozovatele HSS Explorer. Načasování spuštění služby určitě pomůže dopravním podnikům, které jsou na trajektových službách do Irska závislí.

Ceremonií spuštění provozu prováděl předseda Dan Sten Olsson.

Ekonomická strategie

Obchodní strategie společnosti Stena Line se zdá být úspěšná, jelikož Bank of England a Statistický úřad přinášejí pozitivní hlášení, co se britské obchodní bilance týče. Ta se v lednu snížila na 616 milionů liber poté, co v prosinci dosáhla pětiletého maxima 2,1 bilionu liber. V prosinci 2014 import klesl o 2,5 bilionu liber, což byl největší měsíční pokles od roku 2006, ale pravděpodobně byl způsoben hlavně snížením cen ropy, které také vedlo k propadu exportu paliv z Británie. Obchodní bilance se zbožím ale stejně spadla do schodku.

Toto vyústilo v pokles obchodního deficitu mezi UK a ostatními zeměmi EU (vč. Irska), což je dobrou zprávou pro nákladní přepravce využívající trajektů z Dublinu do Holyheadu.

Tato trasa je zásadním článkem v dodavatelském řetězci nákladů mezi UK a Irskem. Ve Stena Line tuto potřebu rozpoznali a dodali rychlou loď pro uspokojení rostoucí poptávky – nový trajekt umožňuje přepravu nákladních vozidel. Mr. Olsson zmínil statistické údaje při komentování růstu Stena Line a řekl: „Obchodní a turistické vztahy Británie a Irska neustále rostou, a vzhledem k pozitivní ekonomické předpovědi pro rok 2015 jsme, jako přední trajektový operátor na Irském moři, přesvědčeni o naší schopnosti podpořit a stimulovat tento růst i nadále.”

Nový „Superfast X” má více než 10 palub a může přepravit až 1000 cestujících a skoro dva kilometry délkového prosotru pro osobní a nákladní vozidla. Vybavení na palubě nabízí luxusní kajuty, kavárnu Barista, Met Bar and Grill, obchody, dvě kina, premium odpočívárnu Stena Plus, rodinné prostory zahrnující zónu pro děti a herní konzole X-Box, speciální prostory pro řidiče nákladních aut a mnoho dalšího..

Obrázky použity s laskavým svolením Stena Line
Zdroj článku – Stena Line

Originál v angličtině: http://www.ferrynews.co.uk/news/new-superfast-ferry-holyhead