falling pound

Brexit (Část třetí) – Co znamená klesající libra pro nákladní trajektovou dopravu?

Libra od hlasování o Brexitu na konci června dost dramaticky padla. Nedávno jsme psali o tom, jak asi Brexit ovlivní kurýry a dopravce (Část 1, Část 2). Mluvilo se o přehnané reakci ze strany investor, avšak je těžké popřít, že je na cestě pár změn pro dopravce a kurýry. Zejména pří cestování na nákladním trajektu.

Vývoz

Z hlediska vývozu může slabší libra dělat z britských vývozců vice konkurenceschopné. To totiž znamená, že své zboží budou prodávat levněji. Zda to vykompenzuje zvýšení cen nákladních trajektů (viz níže), se ještě uvidí.

Ceny pohonných hmot

Kolísající ceny pohonných hmot nejsou nic nového, ale protože se s palivem v značné míře obchoduje v dolarech, cena za pohonné hmoty v librách se pro řidiče nákladných vozidel zvýší. Asociace maloobchodníků s pohonnými hmotami očekává, že cena paliva bude o 5 pencí vyšší do konce října.

"Oslabení libry vůči dolaru a celosvětové posilnění cen ropy, způsobí, že ceny na čerpacích stanicích půjdou prudce nahoru."

Brian Madderson, předseda Asociace maloobchodníků s pohonnými hmotami (PRA).

Tento nárůst bude frustrující, protože většina prodejců paliva bude mít už objednané pohonné hmoty za nižší sazby, no jakmile půjde kurz nahoru, přenese se to na řidiče na čerpacích stanicích.

Evropské trajektové společnosti

Evropští provozovatelé trajektů jako Stena line, vykazují své účty v švédských korunách. V současné době dostanete za libru asi 10,81 švédských korun (xe.com). Tohle číslo pomalu klesá, takže je pravděpodobné, že provozovatelé trajektů budou za přepravu chtít víc. Můžeme předpokládat, že náklady na trajektové přepravy se zvýší pro firmy, které vedou sví účetnictví mimo Spojeného království.

Cestování do EU

Takže, jaké jsou možnosti, když je potřebné se vyhnout klesající libře, v případe, že často cestujete do krajin Evropské unie? Je to těžké ale je tu pár možnosti:

  • currency exchangeZakupte si předplacenou měnovou kartu. Takhle se zafixuje směnní kurz na kartě a vyhněte se některým výkyvům. Je to taky bezpečnější, než mít hotovost v kabině nákladního vozu.
  • Neměňte si peníze v směnárnách v přístavu. Jste tam v zajetí terminálu a platíte víc za pohodlí výměny hotovosti na místě. Můžete na tom ztratit až 20 % ! Pokud ale skutečně potřebujete použít směnárnu v přístavu – smlouvejte – nemáte co ztratit a hodně získat.
  • Banky na hlavních třídách jsou drahé. Měnoví odborníci, jako například Pošta, budou mít jistě lepší nabídku.
  • Podívejte se po platebních kartách s nulovým poplatkem za platbu v zahraničí.

Pošta už teď vidí nárůst výměn v cizí měně meziročně o 46 %, takže je lepší zvážit své možnosti před budoucími cestami.

Pro nejnovější novinky z oblasti trajektové přepravy, včetně novinek o Brexitu, se přihlaste k odběru novinek.

18 Říjen 2016

Vyhledat a rezervovat

St, 6 Pro 2023
Čt, 7 Pro 2023
Potřebujete pomoc?